Malarskie inspiracje „Anhellim” Juliusza Słowackiego
Opublikowany przez mil.chilinska@gmail.com
31 sierpnia 2023
O malarskich inspiracjach Anhellim Juliusza Słowackiego – poematem o losach polskich zesłańców na Syberii, w twórczości Witolda Pruszkowskiego, Jacka Malczewskiego i Wlastimila Hofmana można było usłyszeć w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Trzy prelekcje układają się w cykl, w którym zaprezentowana została recepcja Anhellego przez trzy pokolenia artystów. Wykłady koncentrują się na zagadnieniach takich, jak: odradzanie się i długie trwanie tradycji romantycznej, Syberia jako przestrzeń zesłania, sylwetki artystów, kontakty artystów z tendencjami w sztuce zagranicznej (Paryż, Monachium), konteksty polityczne i społeczne, przenikanie się inspiracji anhellicznych, funkcje inspiracji Anhellim w twórczości każdego z tych artystów, wspólnota wyobraźni anhellicznej.
Wykłady zostały także nagrane. Linki znajdują się poniżej!
Recepcja Anhellego Juliusza Słowackiego w twórczości Witolda Pruszkowskiego
Nagranie można obejrzeć TUTAJ
Obrazy Witolda Pruszkowskiego są fascynującym świadectwem przemian w sztuce na przełomie epok. Anhelli w wyobraźni Pruszkowskiego zajął miejsce szczególne – był to tekst ważny dla całego pokolenia, wyraz zbiorowej świadomości okresu przed wielkim rozkwitem sztuki młodopolskiej. Artystyczne zainteresowanie poematem wskazywało na odradzanie się równie wielkich tematów poezji romantycznej. W wykładzie omówione zostają anhelliczne motywy, związki Witolda Pruszkowskiego z tradycją romantyczną, atmosfera epoki, poruszone zagadnienia z zakresu korespondencji literatury i sztuki.
25 maja 2023, godz. 18:30, miejsce: Muzeum Literatury. Realizacja video i czołówka: Łukasz Ziomek, make-up: (@dn_make_up)
Recepcja Anhellego Juliusza Słowackiego w twórczości Jacka Malczewskiego
Nagranie można obejrzeć TUTAJ
W tym wykładzie istotne miejsce poświęcone zostaje wczesnej twórczości Malczewskiego, a także zmianie podejścia artysty do poematu. Z patriotycznej lektury domowej tekst stał się dla niego zalążkiem myślenia o historii Polski, aż po głębokie uwewnętrznienie i dostrzeżenie symbolicznych warstw utworu, które malarz związał z myśleniem o roli artysty. W wykładzie uruchomione zostają szerokie konteksty, takie jak atmosfera epoki, relacja Malczewskiego z Witoldem Pruszkowskim, romantyczny rodowód Młodej Polski.
29 czerwca 2023, godz. 18.30, miejsce Muzeum Literatury. Realizacja video i czołówka: Łukasz Ziomek, make-up: (@dn_make_up)
Recepcja Anhellego Juliusza Słowackiego w twórczości Wlastimila Hofmana
Nagranie można obejrzeć TUTAJ
Wlastimila Hofmana możemy postrzegać jako spadkobiercę romantycznej wyobraźni, kontynuatora tradycji romantycznej i czytelnika romantycznej poezji. Rozpoznanie związków malarza z myślą Słowackiego, określenie miejsca twórczości Hofmana na tle tendencji w sztuce Młodej Polski i w kontekście innych przedstawicieli modernizmu to projekt szeroki. W wykładzie omówione zostaje zaledwie jedno ze świadectw recepcji romantyzmu w twórczości malarza – Anhelli.
26 lipca 2023, godz. 18.30, miejsce: Muzeum Literatury. Realizacja video i czołówka: Łukasz Ziomek, make-up: (@dn_make_up)
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w podróży do romantycznych źródeł modernizmu!
Bibliografia wykładów: